Szkło i Dekoracje
Promocje
Bomboniera na nodze Klara  30 cm ϕ 20 cm
Bomboniera na nodze Klara 30 cm ϕ 20 cm
89,59 zł 76,15 zł 72,84 zł 61,91 zł
szt.
Wazon Szklany Martini  60cm ϕ 15cm
Wazon Szklany Martini 60cm ϕ 15cm
48,99 zł 46,54 zł 39,83 zł 37,84 zł
szt.
Wazon Szklany Martini Klasyczne 60cm ϕ 17cm Grube Szkło
Wazon Szklany Martini Klasyczne 60cm ϕ 17cm Grube Szkło
59,59 zł 56,61 zł 48,45 zł 46,02 zł
szt.
Słoik Ozdobny na Słodycze Bella 36cm
Słoik Ozdobny na Słodycze Bella 36cm
65,00 zł 58,50 zł 52,85 zł 47,56 zł
szt.
Świecznik szklany Tina 9 cm ϕ 8 cm
Świecznik szklany Tina 9 cm ϕ 8 cm
21,99 zł 17,59 zł 17,88 zł 14,30 zł
szt.
Świecznik szklany z cekinowym zdobieniem biały 8cm ϕ 7cm Grube Szkło
Świecznik szklany z cekinowym zdobieniem biały 8cm ϕ 7cm Grube Szkło
12,99 zł 6,49 zł 10,56 zł 5,28 zł
szt.
Świeca ozdobna świąteczna srebrny metalik 7 x 7 cm
Świeca ozdobna świąteczna srebrny metalik 7 x 7 cm
6,49 zł 2,60 zł 5,28 zł 2,11 zł
szt.
Świecznik Szklany Wazon na Długiej Nodze  Stylowy 35cm  Φ 6cm
Świecznik Szklany Wazon na Długiej Nodze Stylowy 35cm Φ 6cm
39,99 zł 35,99 zł 32,51 zł 29,26 zł
szt.
Wazon Szklany Martini  40cm ϕ 15cm
Wazon Szklany Martini 40cm ϕ 15cm
42,59 zł 40,46 zł 34,63 zł 32,89 zł
szt.
Świeca ozdobna świąteczna szara 7 x 7 cm
Świeca ozdobna świąteczna szara 7 x 7 cm
3,49 zł 1,40 zł 2,84 zł 1,14 zł
szt.
Świecznik szklany z welurowym zdobieniem czarny 8cm ϕ 7cm Grube Szkło
Świecznik szklany z welurowym zdobieniem czarny 8cm ϕ 7cm Grube Szkło
12,99 zł 6,49 zł 10,56 zł 5,28 zł
szt.
Bomboniera Szklana Diana 20cm Φ 13cm
Bomboniera Szklana Diana 20cm Φ 13cm
59,00 zł 50,15 zł 47,97 zł 40,77 zł
szt.

Przerwa urlopowa od 19 - 31.07. Zamówienia składane w tym okresie będą realizowane po 31.07.

Urlop od 19 - 31.07. Zamówienia składane w tym okresie będą realizowane po 31.07.

Polskie zwyczaje ślubne. Czego nie powinno zabraknąć na klasycznym polskim weselu?

Polskie zwyczaje ślubne. Czego nie powinno zabraknąć na klasycznym polskim weselu?

Polskie wesele to nie tylko uroczystość zaślubin i zabawa do białego rana, ale również zbiór bogatych tradycji i obrzędów, które nadają temu wydarzeniu niepowtarzalny charakter.

Tradycje weselne w Polsce są przekazywane z pokolenia na pokolenie, a ich różnorodność zależy często od regionu, w którym odbywa się uroczystość. Od lat są one głęboko zakorzenione w polskiej kulturze, a każda para młoda stara się uwzględnić w swoim wielkim dniu, choć część z tych pięknych zwyczajów – na przykład sięga po podwiązki ślubne. Przyjrzyjmy się zatem, czego nie powinno zabraknąć na klasycznym polskim weselu, aby było ono zgodne z tradycjami weselnymi w Polsce.

Tradycyjne polskie wesele a regiony Polski

Polskie wesele jest nie tylko okazją do świętowania miłości i zawarcia małżeństwa, ale także do kultywowania licznych tradycji weselnych w Polsce, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

W zależności od regionu kraju mogą one się różnić, nadając każdej uroczystości unikalny charakter. Przykłady różnorodności regionalnej można znaleźć wszędzie - od góralskich wesel na Podhalu po bogato zdobione ceremonie na Kaszubach.

Najpopularniejsze tradycje weselne na polskim weselu

W całej Polsce, niezależnie od regionu, istnieje wiele wspólnych zwyczajów weselnych w Polsce, które są praktykowane niemal na każdym weselu. Symbolem niezmiennie jest obrączka, a doskonałym miejscem poduszki na obrączki, a potem oczywiście serdecznie palce prawej dłoni. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich, które nadają weselu ten wyjątkowy, polski charakter.

Drewniana Podstawka z Zagłębieniami na Obrączki 6 cm

Drewniana Podstawka z Zagłębieniami na Obrączki 6 cm

Coś pożyczonego i coś niebieskiego

W tradycji polskiej panna młoda powinna mieć na sobie coś pożyczonego i coś niebieskiego. Polskie zwyczaje ślubne mówią, że pożyczony element symbolizuje wsparcie bliskich, a niebieski kolor – wierność, miłość i szczęście. Może to być podwiązka, biżuteria czy inny drobny element ubioru, który doda uroku ślubnemu strojowi.

Podwiązka Koronkowa z Kokardką Błękit 2,5 cm

Podwiązka Koronkowa z Kokardką Błękit 2,5 cm

Błogosławieństwo Pary Młodej

Wiele obyczajów ślubnych w Polsce ma korzenie religijne. Jednym z najważniejszych momentów przed ceremonią ślubną jest błogosławieństwo rodziców. Odbywa się ono najczęściej w domu panny młodej, gdzie para młoda klęka przed rodzicami, prosząc o błogosławieństwo na nową drogę życia. Jest to chwila pełna emocji i wzruszeń, symbolizująca pożegnanie z rodzinnym domem i rozpoczęcie nowego etapu życia.

Wprowadzenie Panny Młodej przez Ojca

W wielu regionach Polski, jednym z piękniejszych momentów ceremonii jest wprowadzenie panny młodej do kościoła przez ojca. Ten gest ma nie tylko symboliczne znaczenie, ale również emocjonalne, ukazując więź między ojcem a córką. Wprowadzenie panny młodej przez ojca to zwyczaj, który jest pielęgnowany w wielu rodzinach, nadając uroczystości dodatkowego uroku.

Obsypanie Pary Młodej ryżem i pieniędzmi

Po wyjściu z kościoła, para młoda jest często obsypywana ryżem, pieniędzmi, płatkami kwiatów czy konfetti. Ten zwyczaj weselny w Polsce ma przynieść nowożeńcom szczęście i pomyślność.

Ryż symbolizuje płodność, a pieniądze dostatek. Jest to moment pełen radości, który często zostaje uwieczniony na zdjęciach. Współcześnie wielu gości sięga po efektowne tuby strzelające.

Tuba Strzelająca z Motylkami Białymi 40 cm

Tuba Strzelająca z Motylkami Białymi 40 cm

Bramy w drodze z kościoła

Na drodze do domu weselnego czy sali weselnej, orszak weselny może napotkać tzw. bramy, czyli przeszkody ustawiane przez sąsiadów i przyjaciół. Zwykle wymagają one od pana młodego wykupienia się, najczęściej alkoholem lub słodyczami. To zabawny element wesela, który wprowadza dodatkową interakcję między gośćmi i nowożeńcami, będąc nieodłącznym elementem wielu polskich zwyczajów ślubnych. Warto też oczywiście zadbać o dekoracje pojazdów weselnych.

Girlanda z Tiulu z Różyczkami i Listkami 1,70 m

Girlanda z Tiulu z Różyczkami i Listkami 1,70 m

Powitanie Pary Młodej chlebem i solą

Po dotarciu do sali weselnej nowożeńcy są witani przez rodziców chlebem i solą. To jedna z najstarszych i najważniejszych tradycji weselnych w Polsce. Chleb symbolizuje dostatek, a sól trwałość małżeństwa. Rodzice nowożeńców składają życzenia, a para młoda dzieli się chlebem, co ma przynieść im szczęście i powodzenie w nowym życiu. Sama sala też musi odpowiednio wyglądać. Niezmiennie królują balony weselne we wszystkich możliwych kolorach i kształtach.

Toast i rzucanie kieliszkami

Pierwszy toast na weselu to kolejny ważny moment. Para młoda wznosi kieliszki wódki, wypija je i rzuca za siebie, aby się rozbiły na szczęście. W niektórych regionach pan młody musi jeszcze uprzątnąć rozbite szkło. Ten obyczaj ślubny w Polsce symbolizuje rozstanie z przeszłością i rozpoczęcie nowego rozdziału życia. Pamiątką staje się też księga gości puzzle.

Szklane pudełko na koperty złote

Szklane pudełko na koperty złote

Pierwszy taniec

Pierwszy taniec nowożeńców to moment, na który czekają wszyscy goście. Jest to jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów wesela.

Młoda para często wybiera walc angielski lub wiedeński, choć niektóre pary decydują się na bardziej spontaniczne tańce. To także okazja do zaprezentowania swoich umiejętności tanecznych, a dla gości – chwila wzruszeń i radości.

Oczepiny

Oczepiny to tradycyjny polski zwyczaj, który odbywa się zazwyczaj o północy. Polega na zdjęciu welonu pannie młodej i założeniu jej czepca, co symbolizuje jej przejście z grona panien do grona mężatek.

Towarzyszą temu różne zabawy i konkursy, które mają na celu wprowadzenie gości w jeszcze lepszy nastrój. To moment pełen śmiechu i radości, który często kończy się rzucaniem welonem i muszką – osoba, która je złapie, ma według tradycji szybko stanąć na ślubnym kobiercu.

Tort weselny

Krojenie tortu weselnego to jedna z najważniejszych chwil na przyjęciu. Nowożeńcy wspólnie kroją pierwszy kawałek tortu, co symbolizuje ich współpracę i wspólny dobrobyt. Pierwszy kawałek jest dla młodej pary, a kolejne dla gości. Tort często jest ozdobiony fajerwerkami i dopasowany do motywu wesela. Jest to moment, który nie tylko smakuje wspaniale, ale także wygląda efektownie na zdjęciach.

Podziękowania dla rodziców

Podziękowania dla rodziców to wzruszający moment na każdym polskim weselu. Nowożeńcy dziękują swoim rodzicom za wsparcie, miłość i trud włożony w wychowanie. Najczęściej jest to moment pełen emocji, który często kończy się wspólnym tańcem lub wręczeniem prezentów dla rodziców. To również okazja do wyrażenia wdzięczności za pomoc w organizacji wesela. W wielu miejscach pojawiają się pudełeczka na upominki dla gości.

Zabawy weselne

Zabawy weselne to nieodłączny element każdego polskiego wesela. Są one różnorodne i mają na celu integrację gości oraz zapewnienie im dobrej zabawy. Mogą to być tańce, konkursy, czy wspólne śpiewanie. Każdy region ma swoje charakterystyczne zabawy, które dodają uroku całemu wydarzeniu.

To także świetny sposób na urozmaicenie przyjęcia i zapewnienie, że wszyscy goście będą się świetnie bawić. Oprócz tych klasycznych zabaw niektóre wesela dodają także elementy nietypowe, takie jak strefa zdjęć polaroidowych i tabliczki do fotobudki, gdzie goście mogą robić sobie zdjęcia i zostawiać je jako pamiątkę dla nowożeńców. Dodatkowo popularne staje się wynajmowanie food trucków z różnorodnymi przekąskami, które dodają niepowtarzalnego smaku i atmosfery całej uroczystości. Dla tych, którzy lubią tradycyjne gry, często organizowane są także konkursy w rzucaniu bukietem czy też wybieranie najlepszej pary tanecznej, co dodaje dodatkowego koloru i radości całej imprezie.

Tabliczki Husband Wanted i Wife Wanted / 2 szt.

Tabliczki Husband Wanted i Wife Wanted / 2 szt.

Tradycje ślubne w Polsce mają ogromne znaczenie i są głęboko zakorzenione w naszej kulturze. Niezależnie od tego, czy planujemy skromne przyjęcie, czy huczne wesele, warto uwzględnić te polskie zwyczaje ślubne. Nie tylko nadają one uroczystości wyjątkowy charakter, ale również łączą nas z przeszłością i pozwalają czerpać radość z chwil spędzonych z rodziną i przyjaciółmi. Dbanie o te tradycje weselne sprawia, że każde wesele staje się niezapomnianym przeżyciem pełnym emocji, radości i wspomnień, które pozostaną z nami na całe życie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl